اقتصاد آمریکا: تحلیل هفتگی دلار

یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶

شاخص دلار آمریکا برای دومین هفته متوالی عملکرد مبهمی داشت و هفته گذشته هم شاخص در اطراف ۹۰ واحد به کار خود پایان داد. با وجود روند خنثی دو هفته اخیر، حرکات قیمتی کوتاه‌مدت شاخص دلار آمریکا جالب بودند. با شروع معاملات هفته گذشته، دلار آمریکا به حرکات نزولی ادامه داد و تحت تأثیر خبر تعرفه‌های وارداتی آمریکا تضعیف شد. حرکت نزولی شاخص دلار آمریکا تا اوایل معاملات روز سه‌شنبه آمریکا ادامه داشت، تا اینکه از محدوده ۸۹٫۴۰ واحدی شاهد حمایت خریداران از دلار بودیم. شاخص از این محدوده جهش کرد و به سطح ۹۰ واحدی رسید، اما همان‌طور که در شش هفته گذشته هم شاهد بودیم، حرکات صعودی شاخص متوقف شد و بعد از انتشار گزارش‌های اشتغال آمریکا، دلار دوباره تضعیف شد.
مهم‌ترین محرک دلار آمریکا در هفته گذشته، داده‌های اشتغال آمریکا بودند. رشد اشتغال بخش غیر کشاورزی ۳۱۳ هزار واحد بود، که از پیش‌بینی ۲۰۵ هزار واحدی تحلیلگران فاصله زیادی داشت. معمولاً چنین رشد خیره‌کننده‌ای در اشتغال به معنی بهبود انتظارات نرخ بهره‌ای بازار و تقویت شانس افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در آینده نزدیک است. این اتفاق افتاد و انتظارات نرخ بهره‌ای تقویت شد و شانس افزایش نرخ بهره در ماه مارس هم به نزدیکی ۹۰ درصد رسید. اما حرکت صعودی دلار آمریکا ادامه‌دار نبود و با جهش صعودی شاخص دلار آمریکا، فروشندگان وارد بازار شدند و شاخص را به ۹۰ واحد رساندند. دلیل اصلی حرکت نزولی دلار در معاملات پایانی هفته، رشد ضعیف دستمزدهای ساعتی بود. نرخ رشد دستمزدها به جای ۲٫۸ درصد، ۲٫۶ درصد بود. این در حالی است که در گزارش قبلی، رشد دستمزدها ۲٫۹ درصد بود و با بازنگری منفی به ۲٫۸ درصد تغییر کرده است. اما ضعف دلار آمریکا تقریباً در بیش از یک‌ساله گذشته روند غالب در بازار بوده است، به همین خاطر شاید دلیل دیگری وجود دارد که روند بلندمدت شاخص دلار آمریکا را نزولی نگه‌داشته است.
در حال حاضر از نظر بازار شانس چهار مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ برابر ۳۴٫۲ درصد است و شانس سه مرحله افزایش هم ۷۳٫۳ درصد است. چنین دیدگاهی با سیاست‌های پولی سایر بانک‌های مرکزی دنیا تفاوت دارد. بانک‌های مرکزی اروپا و ژاپن از حرف زدن در رابطه با تغییر سیاست‌های پولی خودداری می‌کنند. بازار ارز خارجی هم مانند بازار سهام و اوراق قرضه بیشتر به آینده توجه دارد. معمولاً معامله گران منتظر چهار مرحله افزایش نرخ بهره نمی‌مانند، چون‌که وقتی نرخ بهره برای چهارمین بار افزایش می‌یابد، زمان برای ورود به معامله خیلی دیر خواهد بود. بنابراین از آنجایی که با وجود آمادگی بازار برای حداقل سه مرحله افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸، دلار آمریکا تا ۱۵ درصد در طول یک سال سقوط کرده و این یعنی مشکل دلار جای دیگری است.
شاید دلیل اصلی حرکات نزولی دلار آمریکا، سیاست‌های مالی دولت باشد. دولت آمریکا به دنبال هزینه کردن ۵۰۰ میلیارد دلار اضافی در چند سال آینده است و در همین حال یک تریلیون دلار هم از درآمدهای دولت آمریکا در طول ۱۰ سال آینده کاهش خواهد یافت. دولت آمریکا با کسری بودجه مواجه است و برای جبران این کسری، وزارت خزانه‌داری آمریکا بایستی میزان عرضه اوراق خزانه‌داری را افزایش دهد. این موضوع می‌تواند عرضه اوراق خزانه‌داری را تشدید کند. قیمت پایین فعلی اوراق خزانه‌داری همراه با تشدید فشارهای فروش می‌تواند نرخ بازدهی اوراق بلندمدت خزانه‌داری را افزایش دهد، درست همانند اتفاقی که تا به امروز در سال ۲۰۱۸ شاهدش بودیم.
در اوایل ماه فوریه، یکی از بزرگ‌ترین مدیران دارایی دنیا (Paul Yudor Jones) گفته بود که اگر قرار باشد که اوراق خزانه‌داری آمریکا را در دستم بگیرم یا یک زغال داغ را، من زغال داغ را انتخاب خواهم کرد. به نظر می‌رسد که این دیدگاه مشترکی در بازارهای جهانی است و این موضوع می‌تواند بر دلار آمریکا به خاطر کاهش تقاضای خرید اوراق خزانه‌داری تأثیر منفی بگذارد. حتی با وجود این‌که انتظار می‌رود نرخ بهره با سرعت بیشتری نسبت به گذشته افزایش یابد.
این پدیده دلیل اصلی و کلیدی ضعف دلار آمریکاست و می‌تواند فشارهای فروش بر دلار آمریکا را حفظ کند، به‌خصوص که هنوز سایر بانک‌های جهانی از سیاست‌های انبساطی و تسهیل مقداری پولی حمایت می‌کنند (در اروپا و ژاپن). درواقع چه دلیلی دارد که سرمایه‌گذاران اوراق قرضه در شرایط کنونی به جای سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه خارجی، به فکر سرمایه‌گذاری در اوراق خزانه‌داری آمریکا باشند؟ این موضوع حتی می‌تواند توضیحی برای رشد ارزش یورو در بازار ارز خارجی باشد. با وجود اینکه نرخ بازدهی یورو در سطوح بسیار پایینی قرار دارد، اما در طول یک سال گذشته با حمایت سرمایه‌گذاران مواجه بوده است.
این هفته مهم‌ترین رویداد اقتصادی آمریکا، داده‌های تورمی ماه فوریه است. انتظار می‌رود که رشد تورم کلی سالانه برابر ۲٫۲ درصد باشد و رشد تورم خالص هم ۱٫۸ درصد. همچنین شاخص خرده‌فروشی و شاخص انتظارات مصرف‌کنندگان هم بر بازار تأثیر خواهند گذاشت. هرکدام از این گزارش‌ها می‌توانند بر حرکات قیمتی میان‌مدت دلار آمریکا تأثیر بگذارند، اما انتظار می‌رود که تأثیر گزارش‌های تورمی بیش از سایر گزارش‌ها باشد، به‌خصوص که زمان کمی هم تا نشست بعدی فدرال رزرو آمریکا باقی‌مانده است.
از دید بنیادی روند این هفته دلار آمریکا خنثی است. روند بلندمدت بازار نزولی است و احتمال سقوط بیشتر ارزش دلار آمریکا وجود دارد، اما نباید به حرکات صعودی دو هفته اخیر بی‌توجهی کرد. این هفته داده‌های تورمی آمریکا منتشر می‌شود و هفته بعد هم نشست فدرال رزرو آمریکا همراه با افزایش نرخ بهره را در پیش خواهیم داشت. از آنجایی که این اولین افزایش نرخ بهره به ریاست پاول خواهد بود، فرصتی فراهم خواهد شد تا بازار با دیدگاه‌های رئیس جدید فدرال رزرو و چشم‌انداز آتی نرخ بهره بیشتر آشنا شود. همچنین این موضوع می‌تواند فرصتی برای خروج فروشندگان از دلار آمریکا باشد و با جهش صعودی شاخص دلار آمریکا، فروشندگان جدید از سطوح بالاتری وارد بازار شوند.