اقتصاد نیوزیلند: آیا سریعترین رشد اقتصادی نیوزیلند از سال ۲۰۱۶ قطعی خواهد شد؟

یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶

هفته گذشته به خاطر نبود گزارش‌های اقتصادی مهم از نیوزیلند، NZD تحت تأثیر رویدادهای خارجی قرار داشت. تعرفه‌های تجاری آمریکا و بهبود شرایط در شبه‌جزیره کره مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر بازار بودند. ترامپ تعرفه پیشنهادی برای واردات فولاد و آلومینیوم را امضا کرد و همسایگان آمریکا را از این طرح معاف کرد. از کره شمالی هم خبر می‌رسد که فعلاً آزمایش موشکی انجام نخواهد شد.
دلار نیوزیلند این هفته هم وضعیت مشابهی دارد، اما با این تفاوت که این هفته از نیوزیلند گزارش‌های اقتصادی مهمی منتشر خواهد شد. گزارش GDP فصل چهارم سال ۲۰۱۷ مهم‌ترین رویداد داخلی این کشور است. انتظار می‌رود که رشد سالانه اقتصاد نیوزیلند از ۲٫۷ درصد فصل قبل به ۳٫۱ درصد افزایش یابد. چنین گزارشی می‌تواند بدین معنی باشد که نیوزیلند سریع‌ترین رشد اقتصادی را از سال ۲۰۱۶ تجربه کرده است. ظاهراً بانک رزرو نیوزیلند هم چنین انتظاری دارد، چون‌که در بیانیه قبلی سیاست‌های پولی به رشد قوی اقتصادی اشاره کرده بود.
اما پیش از اینکه داده‌های اقتصادی نیوزیلند منتشر شوند، روز سه‌شنبه داده‌های تورمی آمریکا بر بازار تأثیر خواهند گذاشت. انتظار می‌رود که رشد سالانه تورم از ۲٫۱ درصد به ۲٫۲ درصد برسد، اما رشد تورم خالص بدون تغییر در ۱٫۸ درصد باقی بماند. اگر داده‌های تورمی آمریکا بهتر از انتظارات بازار باشند، انتظارات نرخ بهره‌ای سرمایه‌گذاران دلار آمریکا هم تقویت خواهد شد و این موضوع می‌تواند تأثیر منفی بر دلار نیوزیلند بگذارد. افزایش نرخ بهره دلار آمریکا می‌تواند مزیت نرخ بهره‌ای دلار نیوزیلند را از بین ببرد.
به‌غیراز داده‌های اقتصادی، معامله گران دلار نیوزیلند بایستی به اخبار مربوط به تعرفه‌های تجاری آمریکا هم توجه کنند. احتمال واکنش سایر کشورها به تعرفه تجاری آمریکا می‌تواند نوسانات بازار را تشدید کند. در همین حال بایستی به انتخابات ایتالیا هم توجه کرد. نتیجه انتخابات نشان می‌داد که هیچ‌کدام از احزاب ایتالیایی نتوانسته‌اند اکثریت پارلمان را تصاحب کنند. با این حال حزب مستقل جنبش پنج ستاره آرای بیشتری را تصاحب کرده است. اگر دولت ائتلافی ایتالیا، دولتی مخالف با ناحیه یورو باشد، جریانات ریسک گریزی بازار هم تشدید خواهد شد. بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود که روند این هفته دلار نیوزیلند خنثی باشد.