اقتصاد ژاپن: آیا ین برای بازگشت نزولی آماده می شود؟

یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱

بعد از یک ماه رشد متوالی، هفته گذشته ین ژاپن در بالاترین سطح از اواسط سال ۲۰۱۷ معامله می‌شد. سرمایه‌گذاران هنوز در حال ارزیابی حمایت فدرال رزرو آمریکا از افزایش بیشتر نرخ بهره بودند که ترامپ ناگهان تعرفه‌های وارداتی فولاد و آلومینیوم را منتشر کرد. این موضوع باعث شد تا به نظر برسد که ین ژاپن به‌عنوان دارایی امن بازار به حرکات صعودی خود ادامه دهد. درواقع قیمت‌ها به شدت تغییر روند دادند. با این حال در ادامه مشخص شد که تعرفه‌های جدید تجاری آمریکا خیلی هم نگران کننده نیستند، اما با این همه واکنش به تعرفه‌های تجاری آمریکا همچنان می‌تواند برای بازار دردسرساز باشد، اما در کل به نظر می‌رسد که شرایط خوب است. در همین حال گزارش‌های اشتغال روز جمعه آمریکا هم باعث شد تا نگرانی‌های بازار تا حدودی کاهش یابد.
در همین حال اخبار کره شمالی هم بر تمایلات ریسکی بازار تأثیر مثبتی گذاشت. ظاهراً رهبر کره شمالی برای توقف برنامه هسته‌ای، آزمایش‌های اتمی و موشکی آماده است. حتی ترامپ و کیم جونگ اون هم احتمالاً دیدار خواهند کرد. در همین حال رویدادهای اقتصادی داخلی ژاپن خوب بودند. بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد که از هر گونه تغییر در سیاست‌های انبساطی پولی در میان‌مدت خودداری خواهد کرد.
احتمالاً در هفته پیش رو هم تمرکز اصلی سرمایه‌گذاران به آمریکا خواهد بود. از آنجایی که احتمال وقوع جنگ تجاری کاهش‌یافته، سرمایه‌گذاران به شانس افزایش نرخ بهره فدرال رزرو توجه خواهند کرد. داده‌های تورمی و خرده‌فروشی آمریکا مهم‌ترین گزارش‌های اقتصادی این هفته هستند. اقتصاددانان انتظار دارند که هر دو گزارش بهتر از انتظارات بازار باشند. داده‌های اقتصادی اخیر آمریکا نشان می‌دهند که مدل پیش‌بینی تحلیلگران با واقعیات همخوانی دارد. این یعنی به احتمال زیاد داده‌های واقعی با داده‌های پیش‌بینی‌شده تفاوت زیادی نخواهند داشت. در کل این می‌تواند بدین معنی باشد که ین به‌زودی با مقاومت مواجه خواهد شد. انتظار می‌رود که عدم واکنش اقتصادهای جهانی به تعرفه‌های تجاری آمریکا هم جریانات ریسکی بازار را آرام کند.