تحلیل هفتگی بازار نفت خام

یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹

پیش از صعود قیمت نفت در پایان هفته گذشته، شاهد حرکات قیمتی خنثی در بازار نفت خام سبک (WTI) و نفت برنت بودیم. ظاهراً حرکت صعودی انتهای هفته بازار به خاطر رسیدن قیمت به سطح حمایتی بوده است. وضعیت بنیادی بازار نزولی بود، اما به نظر می‌رسد که گزارش‌های خوب اشتغال آمریکا که نشانگر رشد قوی اقتصادی و تقاضای نفت است، از بازار نفت خام حمایت کرده است. قیمت نفت خام سبک ماه مه با ۱٫۳۶ درصد افزایش هفته را در ۶۱٫۹۲ دلار به پایان رساند و قیمت نفت برنت ماه ژوئن نیز با ۱٫۸۱ درصد افزایش در ۶۵٫۲۷ دلار بسته شد.
تا روز جمعه حرکات صعودی بازار به خاطر عوامل منفی مثل رشد ارزش دلار آمریکا، افزایش سطح ذخایر نفت خام آمریکا و افزایش سطح تولید نفت آمریکا محدود بودند. در گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA)، مشخص شد که سطح ذخایر نفت خام در هفته منتهی به ۲ مارس به اندازه ۲٫۴ میلیون بشکه افزایش یافته است. این در حالی است که تحلیلگران انتظار افزایش ۲٫۷ میلیون بشکه‌ای نفت را داشتند. با این حال سطح ذخایر نفت خام کوشینگ ایالت اوکلاهاما به اندازه ۶۰۵ هزار بشکه کاهش یافته است. این ۱۱ مین هفته متوالی است که سطح ذخایر در کوشینگ کاهش می‌یابد. همچنین گزارش هفتگی سطح ذخایر نفت خام آمریکا هم نشان می‌داد که سطح تولید نفت در آمریکا تقریباً به ۱۰٫۴ میلیون بشکه در روز رسیده است. در اوایل هفته هم خبری از EIA منتشر شده بود، مبنی بر اینکه سطح تولید نفت آمریکا در فصل چهارم سال ۲۰۱۸ به ۱۱٫۱۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید، پیش‌بینی قبلی ۱۱٫۰۴ میلیون بشکه بود.
علاوه بر این تعداد دکل‌های فعال نفت و گاز آمریکا هم با سه واحد افزایش به ۹۸۴ واحد رسیده است. سال گذشته تعداد کل دکل‌ها ۷۶۸ واحد بود. شرکت بیکر هویز (Baker Hughes) نیز گزارش داد که تعداد دکل‌های فعل نفتی به ۷۹۶ واحد رسیده است.
اوایل این هفته حرکات قیمتی نفت نشان خواهد داد که بازگشت صعودی روز جمعه در واکنش به گزارش‌های اشتغال آمریکا ادامه دار خواهد بود یا خیر؟ برخی از تحلیلگران معتقدند که این واکنش مثبت، به خاطر بهبود انتظارات نسبت به رشد تقاضای نفت و افزایش تقاضا برای دارایی‌های ریسکی بوده و جهش موقتی بوده است. برخی دیگر از تحلیلگران هم معتقدند که واکنش صعودی بازار به گزارش‌های اشتغال آمریکا اغراق‌آمیز بوده و حرکات صعودی نفت به خاطر نگرانی‌ها از افزایش سطح تولید نفت خام آمریکا محدود خواهد بود.
این هفته معامله گران به گزارش Genscape توجه خواهند کرد. انتظار می‌رود که این گزارش نشانگر افزایش ۲۹۰ هزار بشکه‌ای سطح ذخایر نفت خام در کوشینگ اوکلاهاما در هفته منتهی به ۶ مارس باشد. سطح ذخایر نفتی در کوشینگ از ماه نوامبر نصف شده است و اگر این گزارش تائید شود، این اولین افزایش سطح ذخایر نفت خام در ۱۲ هفته گذشته خواهد بود. انتظار می‌رود که این هفته نوسانات بازار افزایش یابد، چون‌که معامله گران به عوامل زیادی مثل تغییرات دلار آمریکا، بازار سهام، ذخایر نفت خام و واکنش‌های جهانی به تعرفه‌های تجاری آمریکا توجه خواهند کرد.