تقویم اقتصادی ایران بورس آنلاین

چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۹:۰۴

دیروز بازارهای سهام آمریکا سعی کردند تا عملکرد ضعیف روز دوشنبه را جبران کنند، اما موفق نشدند و تحت تأثیر بحران سیاسی دولت آمریکا سقوط کردند. شاخص داوجونز با ۱۷۱ واحد کاهش به ۲۵۰۰۷ واحد رسید. شاخص S&P 500 هم با ۰٫۶۴ درصد یا ۱۷ واحد کاهش در ۲۷۶۵ بسته شد و شاخص نزدک هم نتوانست به روند صعودی ادامه دهد و با ۱٫۰۲ درصد کاهش در ۷۵۱۱ بسته شد.
امروز شاخص‌های سهام آسیا هم به دنبال عملکرد ضعیف بازارهای سهام آمریکا سقوط کرده‌اند. اخراج رکس تیلرسون باعث شده تا سرمایه‌گذاران از رویکرد یک‌جانبه ترامپ در بخش تجاری، امنیت ملی و روابط خارجی نگران شوند. کمتر از یک هفته از استعفای Gary Cohn مشاور ارشد اقتصادی ترامپ می‌گذرد و در همین حال وزیر امور خارجه آمریکا هم اخراج شده است. دلار در واکنش به این موضوع به شدت سقوط کرد، با این حال نفت خام سبک توانسته موقعیت خود را در بالای ۶۰ دلار حفظ کند.
تحلیلگران معتقدند که اگر تغییر مقامات دولت آمریکا ادامه یابد، یک روز بازار از این وضعیت خسته خواهد شد. دولت آمریکا بایستی سعی کند تا اعتماد بازار را به خود جلب کند. اخراج یک فرد میانه‌رو از دولت آمریکا باعث می‌شود تا ترامپ بتواند با خیال راحتی تعرفه‌های تجاری را اعمال کند. وزیر امور خارجه جدید آمریکا، Mike Pompeo، رئیس قبلی CIA است و همواره به مقابله با تهدیدات چین تأکید کرده است. این در حالی است که دولت آمریکا به دنبال اعمال تعرفه‌های گسترده‌ای علیه واردات کالا از چین است. پولیتیکو گزارش داده که یکی از پیشنهادات در رابطه با تعرفه‌های وارداتی علیه چین، ارزش سالانه‌ای بیش از ۳۰ میلیارد دلار دارد.
تحلیلگران بر این باورند که جدا شدن مقامات کلیدی دولت ترامپ می‌تواند به معنی تشدید سیاست‌های جنگ طلبانه آمریکا در روابط خارجی و تجاری باشد. با وجود واکنش منفی دلار آمریکا، انتظار می‌رود که در صورت تشدید نگرانی‌ها از جنگ تجاری و برخوردهای سیاسی جریانات ریسک گریزی بازار تشدید شود. در همین حال انتشار گزارش‌های تورمی نتوانست تأثیری بر سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا بگذارد. با این حال نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری آمریکا به ۲٫۸۴ درصد سقوط کرده و انتظارات تورمی بازار هم تضعیف‌شده است. به خاطر تمرکز سرمایه‌گذاران به رویدادهای سیاسی آمریکا، بازار توجهی به گزارش‌های خوب اقتصادی چین نکرد.

.

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی ایران بورس آنلاین روی تصویر کلیک کنید