گزارش روزانه قبل بازار آمریکا

چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۰

امروز در اوایل معاملات اروپا دیدگاه‌های ماریو دراگی موجب سقوط EURUSD از اوج ۱٫۲۴۱۲ دلاری به ۱٫۲۳۵۰ دلار شد. رئیس بانک مرکزی اروپا در سخنرانی امروز خود در فرانکفورت بر دیدگاه‌های منفی و متمایل به سیاست‌های انبساطی تأکید کرد. او هفته گذشته هم در کنفرانس خبری بانک مرکزی اروپا (بعد از نشست تعیین نرخ بهره) گفته بود که خروج از برنامه QE تدریجی خواهد بود. هر چند که ماریو دراگی اعلام کرد که تورم در مسیر درستی قرار گرفته، اما هنوز هم ابهاماتی در رابطه با آینده تورم وجود دارد و سیاست‌های انبساطی پولی همچنان بایستی ادامه یابند.
اعضای بانک مرکزی اروپا (Coeure و Praet) هم با دیدگاه‌های ماریو دراگی موافق بودند و هر دو تأکید کردند که تورم همچنان از هدف ۲ درصدی پایین‌تر است. تلاش‌های هدفمند مقامات بانک مرکزی اروپا نشان می‌دهد که سیاست‌گذاران پولی به این نتیجه رسیده‌اند که بالا بودن نرخ برابری یورو در برابر ارزهای اصلی پیامدهای منفی بر رشد تورم دارد. و درحالی‌که مقامات بانک مرکزی اروپا هنوز به دنبال مداخله از طریق سیاست‌های پولی در بازار ارز نیستند، اما مداخلات کلامی نشانگر تمایل مقامات بانک مرکزی اروپا به پایین نگه‌داشتن EURUSD در زیر ۱٫۲۵ دلار است.
از دید کلی یورو بایستی تحت‌فشار قرار گیرد، به‌خصوص که اختلاف نرخ بهره در آمریکا و اروپا در حال گسترش است، اما ادامه بحران سیاسی در دولت آمریکا، رشد ضعیف تورم و اقتصاد می‌تواند شک و تردیدها نسبت به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را تشدید کند.
امروز گزارش شاخص خرده‌فروشی آمریکا منتشر خواهد شد. این شاخص می‌تواند نشانگر قدرت مصرف‌کنندگان آمریکا و تأثیر کاهش مالیات‌ها باشد، که بر درآمد مصرف‌کنندگان تأثیر مثبتی گذاشته است. انتظار می‌رود که بعد از کاهش ۰٫۳ درصدی دور قبل، شاهد رشد ۰٫۳ درصدی شاخص خرده‌فروشی باشیم. اگر مخارج مصرف‌کنندگان افزایش یافته باشد، می‌توان انتظار رشد ارزش دلار آمریکا را داشت. دیروز دلار آمریکا در واکنش اولیه به داده‌های تورمی رشد کرد، اما بحران به وجود آمده در دولت ترامپ موجب سقوط ارزش دلار آمریکا شد. در این صورت USDJPY می‌تواند صعود کند و نرخ ۱۰۷ را دوباره لمس کند و EURUSD هم به زیر حمایت ۱٫۲۳۵۰ سقوط کند.

.

عملکرد ارزهای اصلی در برابر دلار آمریکا از ابتدای هفته