گزارش نیمروزی بازار های جهانی

سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹

بازارهای سهام اروپا به دنبال عملکرد مبهم بازارهای سهام آسیایی وضعیت مشخصی ندارند. در این میان دلار آمریکا پیش از انتشار گزارش‌های تورمی آمریکا تقویت‌شده است. نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری افزایش‌یافته و به ۲٫۸۸ درصد رسیده و قیمت نفت هم کاهش‌یافته است. قیمت بیت کوین هم بین ۹ تا ۹٫۵ هزار دلار در نوسان است.
شاخص Stoxx Europe 600 بعد از ثبت شش روز رشد متوالی تغییر چندانی نکرده است. امروز بازارهای سهام ژاپن پیش از اینکه در محدوده مثبت بسته شوند، نوسانی بودند. درحالی‌که شاخص‌های سهام هنگ‌کنگ و شانگهای در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. بازار سهام استرالیا هم به خاطر کاهش قیمت سهام شرکت‌های بانکی و معدنی افت کرده است. شاخص آتی سهام S&P 500 هم افزایش‌یافته است. ین ژاپن هم هم‌زمان با هضم اخبار رسوایی دولت ژاپن تضعیف شده است.
امروز تمامی نگاه‌ها به داده‌های تورمی آمریکاست. این گزارش می‌تواند مسیر سیاست‌های پولی بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا را روشن کند. اگر داده‌های تورمی با پیش‌بینی‌ها انطباق داشته باشد و یا ضعیف‌تر از انتظارات باشد، بازار از سه مرحله افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۱۸ اطمینان پیدا خواهد کرد و این موضوع می‌تواند منجر به تقویت تمایلات ریسک‌پذیری بازار شود. این در حالی است که رشد قوی تورم می‌تواند شانس چهار مرحله افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ را تقویت کند و دارایی‌های ریسکی تحت‌فشار فروش قرار گیرند و دلار هم تقویت شود.