گزارش نیمروزی بازار های جهانی

چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱

به دنبال سقوط شاخص‌های سهام آمریکا و آسیا، امروز بازارهای سهام اروپا هم افت کرده‌اند. تغییرات در دولت آمریکا موجب نگرانی سرمایه‌گذاران شده است. سرمایه‌گذاران نگرانند که شاید این تغییرات منجر به تشدید رویکرد یک‌جانبه ترامپ در روابط تجاری، امنیت ملی و روابط خارجی شود.
شاخص Stoxx Europe 600 برای دومین روز متوالی سقوط کرده است. در این میان قیمت اکثر فلزات صنعتی بعد از انتشار گزارش‌های خوب اقتصادی چین رشد کرده‌اند. داده‌های چین نشان می‌دهند که شاخص تولیدات کارخانجات و سرمایه‌گذاری رشد سریعی را در دو ماه اول سال ۲۰۱۸ ثبت کرده‌اند. قیمت مس هم به بالاترین سطح در بیش از یک هفته اخیر رسیده، که تأثیر مثبتی بر دلار استرالیا گذاشته است.
در همین حال اخباری از پولیتیکو منتشر شده مبنی بر اینکه به احتمال زیاد اطلاعیه تعرفه‌های تجاری ترامپ علیه چین تا هفته آینده منتشر خواهد شد. هنوز مقامات چین واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند. در آخرین واکنش‌ها به تعرفه‌های تجاری ترامپ، مسئول تجارت خارجی اتحادیه اروپا گفته است که تعرفه‌های تجاری آمریکا، سیستم سازمان تجارت جهانی را تهدید می‌کند و اتحادیه اروپا هنوز هم از آمریکا می‌خواهد که وضعیت معافیت کشورها از این تعرفه‌ها را مشخص کند. او در ادامه گفت که اتحادیه اروپا هر زمان که بخواهد می‌تواند علیه آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کند و یا اقدامات متقابلی را انجام دهد.
در هر صورت علاوه بر اینکه امروز سرمایه‌گذاران به گزارش‌ها و اخبار سیاسی توجه خواهند کرد، نیم‌نگاهی هم به گزارش خرده‌فروشی آمریکا خواهند داشت. در حال حاضر شاخص دلار آمریکا به نوسان در بالای ۸۹ واحد ادامه می‌دهد. در بازار طلا هم تشدید جریانات ریسک گریزی اخیر موجب افزایش تقاضا برای طلا شده است. اما طلا هم مشابه شاخص دلار آمریکا در دامنه محدودی نوسان می‌کند. بازگشت صعودی دیروز طلا از ۱۳۱۵ دلار از سوی ۱۳۳۰ دلار محدود شده است. شکست ۱۳۳۰ دلار می‌تواند طلا را به مقاومت ۱۳۴۰ دلاری برساند، اما تا زمانی که مقاومت ۱۳۶۵ دلاری شکسته نشده، روند بازار طلا خنثی باقی خواهد ماند.