بورس سهام آمریکا در محدوده منفی به کار خود پایان داد

جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۸:۴۴

تحلیل فاندامنتال (بنیادی) بورس سهام آمریکا

دیروز شاخص‌های سهام آمریکا در محدوده منفی به کار خود پایان دادند. شاخص نزدک (Nasdaq) با ۰٫۴ درصد افزایش در ۷۱۸۸ واحد به کار خود پایان داد و شاخص داوجونز (Dow Jones) با ۰٫۳ درصد کاهش در ۲۴۹۴۸ واحد بسته شد. شاخص S&P 500 هم با ۰٫۱۷ درصد در ۲۶۹۵ واحد روز را به پایان رساند.
خبر دستگیری مدیر ارشد مالی Huawei در کانادا به حدی سرمایه‌گذاران را از تشدید تنش‌های تجاری آمریکا و چین نگران کرده بود که فشارهای فروش در بازار آتی سهام آمریکا موجب توقف معاملات شد. سقوط قیمت نفت خام هم فشارهای فروش در بازار سهام آمریکا را تشدید کرده است. سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیده‌اند که نشست دو روزه اوپک (OPEC) توافقی در پی نخواهد داشت و موجب ناامیدی خریداران نفت خام خواهد شد.
محرک اصلی فشارهای فروش دیروز نگرانی از تشدید تنش‌های تجاری و سقوط قیمت نفت خام بود. دیروز سقوط قیمت نفت خام سبک (WTI) به حدی شدید بود که قیمت سهام Exxon Mobile به اندازه ۳ درصد، Chesapeake Energy به اندازه ۸٫۴۳ درصد و Marathon Oil به اندازه ۶ درصد سقوط کردند. نگرانی سرمایه‌گذاران از تنش‌های تجاری آمریکا هم موجب کاهش بیش از ۲ درصدی قیمت سهام بوئینگ و Caterpillar شد. با این حال در پایان معاملات شاهد بازگشت صعودی بازار بودیم و میران افت قیمتی سهام‌های اشاره شده کاهش یافت، اما با این حال باز هم در محدوده منفی بسته شدند.