تاثیر انتخابات میان دوره ای آمریکا بر دلار

سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۹:۵۰

تحلیل فاندامنتال (بنیادی) دلار آمریکا

یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای اقتصادی سال ۲۰۱۸ آمریکا بر بازار سایه انداخته است. از دید تاریخی معمولاً انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا تأثیر قابل‌توجه یا بلندمدتی بر دلار آمریکا یا بازارهای مالی ندارد، اما امسال شرایط متفاوت از دوره‌های قبل است. به همین خاطر احتمال واکنش قوی بازار به نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا جدی است. در بازار فارکس، دلار آمریکا پیش از اعلام نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای تضعیف شده است، با این حال هنوز دلار توانسته رشد خود در برابر ین ژاپن و فرانک سوئیس را حفظ کند. این یعنی سرمایه‌گذاران خیلی نگران به هم ریختن بازارهای سهام نیستند. ین ژاپن و فرانک سوئیس به عنوان دارایی‌های حافظ ارزش یا امن بازار محسوب می‌شوند.
بخشی از ثبات دلار در برابر ارزهای حافظ ارزش و امن بازار به خاطر قدرت اقتصاد آمریکا و ادامه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بدون توجه به نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکاست. دیروز شاخص PMI بخش غیر تولیدی آمریکا (گزارش موسسه ISM) هم منتشر شد که به بالاترین سطح ۲۱ ماه اخیر رسیده است. امروز گزارش مهمی از آمریکا منتشر نخواهد شد، به همین دلیل تمرکز اصلی بازار به انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا خواهد بود.
بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، دموکرات‌ها شانس پیروزی در مجلس نمایندگان را دارند، با این حال پیش‌بینی می‌شود که جمهوری خواهان بتوانند اکثریت کرسی‌های مجلس سنا را حفظ کنند. با این حال رقابت بسیار تنگاتنگ است و نتیجه انتخابات می‌تواند به گونه دیگری رقم بخورد. بایستی توجه داشت که خریداران دلار آمریکا دوست دارند که جمهوری خواهان برنده انتخابات کنگره باشند. در این صورت ترامپ می‌تواند سیاست‌های خود را بدون مشکل خاصی دنبال کند. به همین دلیل اگر جمهوری خواهان در قدرت باقی بمانند، دلار می‌تواند واکنش مثبتی نشان دهد.
اما اگر قدرت در کنگره آمریکا تقسیم شود و دموکرات‌ها مجلس نمایندگان را در دست بگیرند و جمهوری خواهان سنای آمریکا را حفظ کنند، شرایط برای ادامه سیاست‌های ترامپ دشوار خواهد شد. در چنین شرایطی ترامپ در کاهش مالیات‌های قشر متوسط با مشکل مواجه خواهد شد. اما انتظار می‌رود که حتی در چنین شرایطی واکنش منفی دلار آمریکا موقتی باشد. در بدترین حالت برای دلار آمریکا، دموکرات‌ها پیروز انتخابات مجلس نمایندگان و سنای آمریکا خواهند بود. چنین نتیجه‌ای می‌تواند فشارهای فروش سنگینی را بر دلار آمریکا تحمیل کند.
به طور خلاصه سه سناریو برای نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا می‌توان متصور بود:

  • سناریوی اول: جمهوری خواهان قدرت خود در مجلس نمایندگان و سنا را حفظ می‌کنند. این نتیجه به نفع دلار آمریکا خواهد بود.
  • سناریوی دوم: دموکرات‌ها برنده انتخابات مجلس نمایندگان و جمهوری خواهان برنده انتخابات مجلس سنا می‌شوند. این نتیجه می‌تواند واکنش منفی ولی ملایم دلار آمریکا را در پی داشته باشد.
  • سناریوی سوم: دموکرات‌ها برنده انتخابات مجلس نمایندگان و سنای آمریکا می‌شوند. در این صورت دلار آمریکا سقوط خواهد کرد.