تقویم اقتصادی فارکس

پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۸:۳۹

بعد از فروش‌های گسترده دیروز و با وجود نگرانی‌ها از جنگ تجاری آمریکا و چین، شاخص‌های سهام آسیایی رشد کرده‌اند. در بازار فارکس شاهد رشد دلار آمریکا در برابر رقبا هستیم و قیمت نفت خام هم بعد از سقوط شدیدی که در دو سال گذشته بی‌سابقه بود به تعادل رسیده است.
شاخص‌های سهام از سیدنی تا هنگ‌کنگ رشد کرده‌اند و شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم در محدوده مثبتی قرار دارند. این در حالی است که دیروز بازارهای سهام به خاطر نگرانی سرمایه‌گذاران از سیاست‌های تجاری ترامپ سقوط کرده بودند. امروز بازار سهام چین بهترین عملکرد را داشت و ین ژاپن تضعیف شده است. ارزهای آسیایی هم به خاطر نگرانی‌ها از جنگ تجاری چین و آمریکا تحت فشار قرار دارند.
نرخ بازدهی اوراق خزانه‌داری ده‌ساله آمریکا افزایش‌یافته است. ارزش یوان چین هم تقویت شده و توانسته افت‌های اولیه را جبران کند. بااین‌حال یوان در بالای سطح کلیدی در برابر دلار آمریکا قرار دارد. نرخ برابری ۶٫۷ دلار در برابر یوان سطحی است که اخیراً موجب واکنش بانک مرکزی و مداخله کلامی مقامات در بازار شده است.
معامله گران مجبور هستند که با احتمال تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین و تاثیر منفی آن بر رشد اقتصاد جهانی کنار بیایند. در حال حاضر آمریکا و چین هفت هفته فرصت دارند تا به توافقی در رابطه با موضوعات تجاری دست یابند، در غیر این صورت جنگ تجاری شدت خواهد گرفت و زنجیره تأمین منابع شرکت‌ها مختل خواهد شد. چنین چیزی موجب افزایش قیمت کالاها برای مصرف‌کنندگان خواهد شد. اخیراً درست زمانی که سرمایه‌گذاران تلاش می‌کردند تا به گزارش‌های درآمدی شرکت‌ها و رشد اقتصادی توجه کنند، گفته شد که احتمال مذاکره مقامات عالی‌رتبه آمریکا و چین وجود دارد.
کوین نیچولسن، سرپرست تیم استراتژیک RiverFront Investment Group معتقد است که تا وقتی‌که راه حلی برای مذاکرات تجاری آمریکا و چین پیدا نشده، شاهد عملکرد ضعیف بازارهای مالی جهانی در مقایسه با بازارهای مالی آمریکا خواهیم بود. او بر این باور است که به خاطر رشد خوب درآمدی شرکت‌ها و تنش‌های تجاری، شاخص S&P 500 بین ۲۶۰۰ و ۲۸۰۰ واحد نوسان خواهد کرد. “کالاهای اساسی بازنده اصلی بازار در جنگ تجاری خواهند بود.”
در ترکیه ارزش لیر دوباره سقوط کرده و به پایین‌ترین سطح تاریخی رسیده است. سرمایه‌گذاران نگران هستند که رئیس‌جمهور ترکیه بانک مرکزی این کشور را در دست بگیرد و استقلال بانک مرکزی ترکیه را از بین ببرد.

برای ورود به صفحه تقویم اقتصادی فارکس روی تصویر کلیک کنید