گزارش نیمروزی بازار های جهانی

پنج شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰

بعد از رشد شاخص‌های سهام آسیا، امروز شاهد رشد بازارهای سهام اروپایی هستیم. احتمال شروع مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین باعث شده تا نگرانی سرمایه‌گذاران از شدت گرفتن جنگ تجاری کاهش یابد. در بازار فارکس دلار آمریکا تضعیف شده و قیمت اوراق خزانه‌داری آمریکا همراه با قیمت کالاهای اساسی افزایش یافته‌اند.
شاخص‌های آتی سهام آمریکا هم رشد کرده‌اند و از احتمال بازگشایی مثبت بازارهای سهام آمریکا حکایت دارند. شرکت‌های رسانه‌ای و خودروسازی از شاخص Stoxx Europe 600 حمایت کرده‌اند. در آسیا هم بازارهای سهام چین بهترین عملکرد را به نمایش گذاشتند، هر چند که یوان چین به خاطر تشدید تنش‌های تجاری تحت‌فشار قرار داشت. هر چند که نرخ برابری دلار به یوان به بالای ۶٫۷ عبور کرده، اما هنوز واکنشی از مقامات بانک مرکزی چین دیده نشده است. این سطح برای یوان سطح مهم و کلیدی محسوب می‌شود. دلار آمریکا هم که اخیراً به دارایی حافظ ارزش بازار تبدیل شده، با بهبود جریانات ریسک‌پذیری بازار تضعیف شده است.
امروز تمرکز اصلی سرمایه‌گذاران ابتدا به شاخص تولیدات صنعتی ناحیه یورو خواهد بود. از انگلستان هم ارزیابی وضعیت اعتباری (توسط بانک مرکزی انگلستان) منتشر خواهد شد، بااین‌حال انتظار می‌رود تأثیر این گزارش بر پوند محدود باشد. درواقع توجه اصلی معامله گران پوند به طرح پیشنهادی BREXIT دولت انگلستان است، که احتمالاً امروز منتشر خواهد شد.
در ادامه روز، گزارش نشست بانک مرکزی اروپا در ماه ژوئن منتشر می‌شود. احتمال اینکه این گزارش اطلاعات جدیدی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد، خیلی پایین است. در بازار آمریکا توجه اصلی به گزارش‌های تورمی بخش مصرف‌کنندگان خواهد بود. شاخص مدعیان بیکاری هم می‌تواند بر حرکات قیمتی دلار تأثیر بگذارد. در پایان روز هم معامله گران دلار بایستی به سخنرانی مقامات کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا (Kashkari و Harker) توجه کنند.